Často kladené dotazy

Co je to Bitcoin?

Bitcoin je jednotka monetární měny v Bitcoin systému. Taktéž je užívána zkratka „BTC“, sloužící pro určení ceny nebo množství ( například „100 BTC“). Bitcoiny nejsou hmatatelné, hmotné. Je to pouhé číslo asociované s Bitcoin adresou. Pro lepší pochopení je vhodné si přečíst například článek Co je to Bitcoin.

Jak mohu Bitcoiny získat?

Je zde 5 způsobů, jak získat vlastní Bitcoiny:

  • Existují služby, kde si lze Bitcoiny zakoupit za „reálné“ peníze.
  • Akceptujte Bitcoiny jako způsob platby za Vaše služby nebo produkty.
  • Najděte lokálního obchodníka a směňte s ním za Vaše peníze.
  • Vytvořte nový blok ( nyní Vám přidá 50 Bitcoinů)
  • Spolupracujte s námi na těžbě

Můžu si Bitcoins koupit přes PayPal?

Ač je možné najít jednotlivce, který s Vámi bude chtít obchodovat přes Paypal, tak se to děje spíše zřídka. Důvodem jsou opakované případy zneužití, kdy po transakci je nepravdivě uvedeno, že zboží nebylo předáno. Může se Vám stát, že narazíte na podvodníka. Proto se většina lidí od PayPalu odvrací.

Kde mohu nalézt další informace a kontakt s lidmi?

Na internetu existuje spousta internetových diskusí, jednou z nich jsme i my. Nejlepší bude, když nás navštívíte na IRC kanálu #bitcoin.cz na serverech freenode. Jednoduše se k nám dostanete i přes webové rozhraní.

Mohou se Vám hodit i následující odkazy:

Jak se Bitcoiny vytváří?

Nové mince jsou generovány jednotlivými „nody“ v síti pokaždé, když je nalezeno řešení určitého matematického problému – vytváří se nový „blok“. Toto je obtížné vykonat a lze to snadno demonstrovat.

Obrázek – Počet bitcoins v čase

Odměna za vyřešení je automaticky upravována, to znamená že v prvních 4 letech sítě Bitcoin má být vytvořeno 10,500,000 BTC. Každé 4 roky je částka zmenšena o polovinu, takže v 4-8 letech existence bude vytvořeno dalších 5,250,000, v 8-12 letém období to pak bude 2,625,000 a tak dále. Konečná cifra vytvořených mincí je 21,000,000 BTC.

Vestavěný systém v síti se každých 10 minut pokouší v blocích alokovat nové mince. Jak roste počet lidí pokoušejících se generovat mince, mění se i náročnost vytváření nových mincí. Děje se to na základě dosavadního posunu sítě jako takové, a to na základě času potřebného pro vytvoření prvních 2016 bloků. Obtížnost se odvíjí od výpočetních zdrojů, které je potřeba vynaložit pro vygenerování nových mincí. Pravděpodobnost, že někdo „nalezne“ jeden z těchto bloků, je založena na výpočetní rychlosti užívaného systému v porovnání s agregovanou výpočetní rychlostí všech ostatních systémů, které v síti generují
tyto bloky.

Kolik je nyní na světě Bitcoins?

Aktuální hodnota

The number of blocks times the coin value of a block is the number of coins in existence. The coin value of a block is 50 BTC for each of the first 210,000 blocks, 25 BTC for the next 210,000 blocks, then 12.5 BTC, 6.25 BTC and so on.

Lze Bitcoins dělit??

Nejmenší možná aktuální hodnota je 0.00000001 BTC. Menší hodnoty jsou otázkou budoucího vývoje.

Jak se nazývají jednotlivé hodnoty?

Toto je předmětem veřejné diskuse, momentální stav je:

  • 1 BTC = 1 Bitcoin
  • 0.01 BTC = 1 cBTC = 1 Centi-Bitcoin (nebo také Bitcent)
  • 0.001 BTC = 1 mBTC = 1 Milli-Bitcoin ( nebo také mbit, em-bit či millibit)
  • 0.000 001 BTC = 1 μBTC = 1 Micro-Bitcoin (nebo také u-bit, yu-bit, microbit)

Jedinou vyjímkou je tzv. „satoshi“, nejmenší možná hodnota

  • 0.000 000 01 BTC = 1 Satoshi

Tato jednotka své jméno získala po vynálezci Bitcoin.

Chcete se podílet na vytvoření dokonalejších otázek a odpovědí? Momentálně tak můžete udělat formou zaslání otázky&odpovědi na adresu info@bitcoin.cz, do předmětu uveďte klíčové slovo FAQ.

Share Button