Jak si nechat ukrást bitcoiny – experiment

Je bitcoin odolný proti fyzickému odcizení? Je asi těžké si představit, jak můžete ukrást něco, co vlastně fyzicky neexistuje.

Pokud je však informace o bitcoinovém účtu fyzicky viditelná, je taková krádež reálná, jak nedávno dokázal experiment Tala Newharta, personálního specialisty z Chicaga, který se o bitcoin zajímá již od r. 2011.

Newhart se rozhodl vyzkoušet, co se stane s privátním klíčem bitcoinové adresy, když jej nechá nějakou dobu na viditelném místě. Inspiroval ho příběh jednoho z jeho klientů, generálního ředitele velké finanční společnosti, který byl okraden na parkovišti s obsluhou – poté, kdy nechal v autě volně ležet dokumenty s bitcoinovou adresou včetně privátního klíče.

Jak si nechat ukrást darované bitcony – příběh dvou triček

Newharta příběh jeho klienta inspiroval k testu, nakolik je podobná krádež pravděpodobná a proveditelná.

Nechal si vyrobit 2 trička, která potom nosil v ulicích Chicaga. Na prvním byl vytištěn velký bitcoinový QR kód s veřejnou adresou a nápisem – Bitcoinový výzkum, prosím, přispějte! Zeptejte se mě proč!

jak ukrást bitcoiny - privátní klíč

Po několika dnech procházek po Chicagu se na jeho bitcoinové adrese sešlo 65 dolarů v bitcoinových darech.

Na druhém tričku byl velký QR kód s nápisem SHA-256, odkazujícím na šifrovací algoritmus používaný pro bitcoinové adresy. Nic víc.

Lidé, kteří nejsou v oboru kryptoměn úplnými nováčky vědí, že stačí naskenovat QR kód privátního klíče např. telefonem a jednoduše jej použít k získání všech prostředků, které se na příslušné bitcoinové adrese nacházejí. Newhart nosil tričko v centru Chicaga kolem poledne a netrvalo ani pět minut a dostal textové oznámení, že jeho 68 dolarů z bitcoinové adresy zmizelo.

Zloděje nepoznáte podle škrabošky

První část experimentu tedy ukázala, že existuje docela dost velkorysých uživatelů bitcoinu. V druhé části testu však Tal Newhart zjistil, že bitcoinoví zloději mohou číhat prakticky kdekoliv.

Jaké z celého příběhu plyne ponaučení? Držte privátní klíče a hesla k vašim bitcoinovým peněženkám v bezpečí. Newhart totiž i za vás ověřil, že bitcoiny nekradou jen chytří nerdi z Ruska. Někteří zloději mohou nosit obleky od Armaniho.

zdroj: btctip.cz

Share Button

About Karel Fillner

O kryptoměny se zajímám od r. 2012. Nejdřív jen v rámci tradingu, denního obchodu s obrovskou mírou volatility na trhu. Poslední rok objevuji další příležitosti, které přicházejí s raketovým růstem popularity bitcoinu, litecoinu, ale i dalších "altcoinů". Organizuji prezentace na téma bitcoin, školím zájemce o ziskové obchodování, bloguji a snažím se o popularizaci kryptoměn - a dost mě to baví :-) Karel Fillner - www.btctip.cz Donate - tips: 164SuvTispicxLXsbGczLXBQkG9MV4M8D3

3 comments
jawijox
jawijox

What Eleanor responded I'm shocked that anybody can profit $4390 in one month on the 

computer . have a peek here............               http://tinyurl.com/Eseycash

harabazesi
harabazesi

My Uncle Alex recently got an awesome 12 month old Ford Edge only from 

working off a laptop............................................www.jobideas4.com

tetum
tetum

like Elizabeth implied I'm amazed that a stay at home mom able to earn $7417 in 4 weeks on 

the internet . 

www.extra.jobss1.comᴵᴵᴵᴵᴵᴵᴵᴵᴵ

Post Navigation