Soudní dvůr EU: Bitcoinové transakce osvobozeny od DPH

Evropský soudní dvůr (ESD) dnes rozhodl, že se na bitcoinové transakce při směně na běžné peníze nebude vztahovat daň z přidané hodnoty.

Přelomový a dlouho očekávaný rozsudek

Podle Financial Times Evropský soudní dvůr uvedl, že bitcoinové transakce „jsou osvobozeny od DPH na základě ustanovení o transakcích týkajících se oběživa, bankovek a mincí používaných jako zákonné platidlo.“

Přelomový rozsudek ESD vycházel mimo jiné z doporučujícího stanoviska hlavní advokátky Juliane Kokott, kterým soud vyzvala soud k upuštění uplatňování spotřební daně na nákup a prodej BTC. Vyjadřovala se v něm k soudnímu sporu Skatterverket (švédský daňový úřad) vs. Daniel Hedqvist., ve kterém šlo od odvolání daňového úřadu k vydanému soudnímu rozhodnutí, kterým byla od DPH osvobozena směna bitcoinů za fiat měnu.

Rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie má přednost před ostatními rozhodnutími členských zemí EU, ve kterých se s bitcoinem zachází spíše jako s komoditou, než jako s prostředkem směny.

soud_eu_peníze

Podobně se na obchodování s bitcoiny dívá i hospodářský výbor australského senátu, který letos v létě doporučil, aby se na kryptoměny z hlediska daně z přidané hodnoty vztahovaly stejné předpisy, jako na fiat měnu.

Dnešní zpráva patří mezi mezníkové, kurz bitcoinu okamžitě zareagoval růstem a dá se předpokládat, že rozhodnutí o osvobození bitcoinových transakcí od DPH bude mít vliv na celkové vnímání kryptoměn veřejností.

zdroj: btctip.cz

Share Button

About Karel Fillner

O kryptoměny se zajímám od r. 2012. Nejdřív jen v rámci tradingu, denního obchodu s obrovskou mírou volatility na trhu. Poslední rok objevuji další příležitosti, které přicházejí s raketovým růstem popularity bitcoinu, litecoinu, ale i dalších "altcoinů". Organizuji prezentace na téma bitcoin, školím zájemce o ziskové obchodování, bloguji a snažím se o popularizaci kryptoměn - a dost mě to baví :-) Karel Fillner - www.btctip.cz Donate - tips: 164SuvTispicxLXsbGczLXBQkG9MV4M8D3

0 comments

Post Navigation