FATF: Virtuální měny mohou sloužit k financování terorismu

Podobné zprávy sice nepíšu nijak rád, ale někdy je potřeba dát prostor i straně, se kterou tak úplně nesouhlasíte a informovat obecenstvo nezaujatě.
Bitcoin je skvělý vynález, má však i svoje slabší místa, která mohou být zneužita, jakkoliv se dá o „rozsahu“ zneužití diskutovat…

Nová zpráva FATF: bitcoiny představují riziko

Podle nové zprávy Financial Action Task Force (Mezinárodní akční výbor) mohou bitcoiny představovat riziko a sloužit k financování terorismu.

Ve zprávě FATF s názvem Nově vznikající rizika financování terorismu se mimo jiné uvádí, že virtuální měny měly „upoutat pozornost různých zločineckých skupin“, včetně extremistických organizací. Zatímco by v krátkodobém časovém horizontu mohlo jejich použití mezi teroristickými organizacemi narůstat, rozsah hrozby, které digitální měny představují, není dostatečně znám a měl by být podroben dalšímu zkoumání, píše se také ve zprávě.

„Tato zpráva popisuje řadu zajímavých případů, ale skutečný výskyt a úroveň využití těchto technologií teroristickými skupinami a jejich příznivci není v tuto chvíli úplně jasná záležitost. Na stole je ještě mnoho informací, které musí být teprve prozkoumány.“

V hledáčku zájmů FATF jsou v této oblasti především teroristé operující v zahraničí a jejich příznivci, kteří podle zprávy vytvářejí různé formy „materiální podpory“ pro teroristické skupiny. Zatímco se většina lidí domnívá, že financování probíhá klasickými cestami, zpráva FATF tvrdí, že se jako prostředek k nákupu zbraní a doplnění „fondů“ používá právě bitcoin.

Praní špinavých peněz

Co je FATF

FATF byla založena v roce 1989. Finanční akční výbor je mezinárodní, mezivládní a politická organizace, která stanoví regulační standardy v boji proti praní špinavých peněz, financování terorismu a dalším hrozbám pro finanční systém.

Organizace má v současné době 36 členů převážně z ekonomicky nejsilnějších zemí, včetně Evropské komise a 8 přidružených členských uskupení. Výbor se schází 3x ročně na plenárním zasedání, na kterých se vytvářejí významná doporučení. FATF také vydává seznam vysoce rizikových a nespolupracujících jurisdikcí.

Letos v červnu FATF vyzval své členy ke sledování vstupních bran bitcoinové ekonomiky, jako jsou např. kryptoměnové burzy, aby se tím zmírnila hrozba praní špinavých peněz a financování terorismu. Tato rizika byla označena již ve zprávě výboru z r. 2014.

zdroj: btctip.cz

Share Button

About Karel Fillner

O kryptoměny se zajímám od r. 2012. Nejdřív jen v rámci tradingu, denního obchodu s obrovskou mírou volatility na trhu. Poslední rok objevuji další příležitosti, které přicházejí s raketovým růstem popularity bitcoinu, litecoinu, ale i dalších "altcoinů". Organizuji prezentace na téma bitcoin, školím zájemce o ziskové obchodování, bloguji a snažím se o popularizaci kryptoměn - a dost mě to baví :-) Karel Fillner - www.btctip.cz Donate - tips: 164SuvTispicxLXsbGczLXBQkG9MV4M8D3

0 comments

Post Navigation